כירופרקטיקה והריון

אנטומיה ותיפקוד עמוד השידרה

עמוד השידרה בנוי כמוט גמיש וחזק המכיל סידרה של חוליות המחוברות יחדיו ומגנות על חוט השידרה ומערכת העצבים. למעלה החוליות מחוברות לראש ומשמשות כחיבור לצלעות ושרירי הגב. עמוד השדרה  מסוגל להסתובב ולנוע קדימה, אחורה ולצדדים. עמוד השידרה מראה מהצד ארבע קשתות נורמליות שמגבירות את החוזק שלו, מחזיקות אותו באיזון בעת עמידה זקופה, סופגות זעזועים, ומגנות עליו מפני שברים.
 חוט השידרה, שנמשך כלפי מטה במרכז עמוד השידרה מעביר מסרי תחושה מהעצבים ההיקפיים למוח ומוליך מסרים מן המוח לגוף דרך כל העצבים ההיקפיים. כאשר דחף חשמלי נוצר במוח, הוא עובר דרך נתיבים עצביים בחוט השידרה ומגיע לאיבר הרצוי. יישור לא נכון של חוליות עמוד השידרה יכול ליצור לחץ על עצבים, מתח ברקמות המחברות מסביב ועיכוב או עיוות השדר העיצבי הגורמים לאי נוחות ו\ או כאב.
במהלך ארבעים שבועות של התפתחות העובר משקל האם יעלה באופן אידיאלי ב 10-20 קילוגרם.
גידול זה במשקל יכול ליצור יישור לא נכון של עמוד השדרה ו\ או עיוותים ביציבה המשפיעים על עצבים, שרירים וניידות המפרקים. בגלל שמרבית המשקל הזה מופקד באזור הבטן, מרכז הכובד של האם נע קדימה. כדי לפצות, הקשתות הטבעיות של עמוד השדרה, במיוחד באזור המותני, נעשות קמורות באופן מוגזם וגורמות כאבים בגב התחתון.
הירכיים יכולות גם להתרחב לצדדים בכדי לייצב את הגוף, וזה שם לחץ על מפרקי האגן (SACRO-ILIAC JOINT). ההורמונים הפועלים בזמן ההריון גורמים לריכוך שרירים, רצועות וסחוס,  ואפילו לריכוך העצמות הנעשות גמישות יותר. עצמות אגן הירכיים יכולות להחליק ולשנות מקום יותר בקלות ו/או להקבע עם יכולת תנועה מוגבלת. בנוסף, קיימות רצועות המקשרות את הרחם לעצמות האגן. במידה וקיים עיוות במבנה האגן או מוגבלות בתנועה, יופעל מאמץ ופיתול גדול יותר על רצועות אלה אשר יגרמו אי נוחות לאם ההרה.

טיפולי כירופרקטיקה לאם ההרה – היתרונות

טיפולי כירופרקטיקה חיוניים לאם ההרה. המערכות והאברים שלה מספקים חיים לשניים והתיפקוד האופטימלי שלהם הוא מאד קריטי להתפתחות הבריאה של התינוק.  עמוד השידרה של האמא ואגן הירכיים עוברים הרבה שינויים והסתגלויות בכדי לפצות על גדילת התינוק וקיים סיכון של הפרעה לתיפקוד מערכת העצבים שלה. תת נקיעה שידרתי משפיע בראש ובראשונה על מערכת העצבים.
כיוונים כירופרקטיקים ספציפיים במשך ההריון משפרים את תיפקוד מערכת העצבים ומקנים פוטנציאל בריאותי גבוה יותר לאם ולעובר המתפתח.
אנו יכולים להביט על השלכות של תת נקיעה שידרתי ממספר נקודות: ביו-מכאנית, הורמונלית ונוירולוגית. קל לראות שינויים ביציבה ואפשר להבחין בשינוי מרכז הגוף. משקל התינוק מושך קדימה ומעמיס על האגן ועמוד השידרה, ולקראת סיום ההריון יש גם שינוי באופן ההליכה. מה שרובנו לא יכולים להבחין זה בשינויים ההורמונלים והתגובות הכימיקליות הקורות בו בזמן בתוך גוף האם והעובר המתפתח. כל אלה נישלטים, מתואמים ומבוקרים ע"י מערכת העצבים.

סיבה נוספת לטיפול במשך ההריון היא לייצב את אגן הירכיים של האם. בגלל מתחים וטראומות אשר נגרמו לאזור האגן ועמוד השידרה במשך שנות חייה של האם, פתח האגן נתון לפשרה ומבנהו יכול להשתנות. דבר זה יכול להשפיע על פתח המעבר בו אמור התינוק לצאת לאוויר העולם.
ספר הטקסט למיילדות/ים של ווליאמס אומר: "כל כיווץ בקוטר האגן אשר מקטין את יכולת האגן לתפקד יכול לגרום לקושי בלידה (DYSTOCIA)". כמו כן כשעצם העצה משנה את מיקומה קוטר האגן קטן. ד"ר אברהם טויבין, חוקר רפואי בתחום הילודה אומר שעצמות האגן יכולות להתעוות כתוצאה מטראומה.
כירופרקטיקה מגדירה תזוזה מהמקום או עיוות כאי-ישור. אי-ישור הוא חלק מתת נקיעה שידרתי אשר פעמים רבות ניגרם מטראומה ומתח.

בנוסף, תת נקיעה שידרתי, נעילה של חוליות, חוסר יציבות ואיזון לעמוד השדרה ואגן הירכיים של האם במשך ההריון, צפויים לגרום לחוסר איזון שרירים של אגן הירכיים ורצועות המחברות את המיפרקים.   אגן הירכים של האישה תומך ברחם הגדל בעזרת שש רצועות ספציפיות המחוברות לעצמות האגן מלפנים ומהצד ולעצם העצה מאחור. כאשר עצמות אגן הירכיים מאוזנות, הרחם מסוגל לגדול באופן סימטרי עם התינוק המתפתח בתוכו. אם עצמות אגן הירכיים נמצאות במצב של אי יישור או תת נקיעה, זה משפיע ישירות על האופן בו הרחם נתמך. תמיכה בלתי שווה של הרצועות המחזיקות את הרחם יגרמו לפיתול הרחם ויקטינו את מרחב המחיה המירבי של התינוק המתפתח. המונח המתאר תופעה זו נקרא לחץ תוך ריחמי (INTRAUTERINE CONSTRAINT).

במקרים מסוימים, לחץ זה מגביל את מיקום התינוק במשך ההריון ומשפיע לרעה על עמוד השדרה והגולגולת המתפתחים. בנוסף, הגבלות התנועה של התינוק במשך ההריון יכולות למנוע ממנו/ה מלהכנס למיקום האפשרי הטוב ביותר ללידה. כל מיקום ללידה חוץ מהמיקום האידאלי של ראש, גולגולת קדימה של התינוק מורה על ההשפעות מעכבות התנועה של הלחץ בתוך הרחם. מיקום לא נכון של התינוק מוביל לחבלי לידה ארוכים וכואבים יותר עם סיכוי רב יותר להתערבויות רפואיות בלידה. לעיתים קרובות משתמשים בניתוח קיסרי (C-SECTION) והאם והתינוק מפספסים את התועלת והיתרונות הרבים של לידה נרתיקית טבעית.

טכניקת וובסטר

הטיפול הכירופרקטי מביא תועלת מכל הבחינות ומשפר את יכולות הגוף להיות בריא. כל זה מושג ע"י עבודה עם מערכת העצבים שהיא המוליכה של אנרגיה ואיטליגנציה בין המוח לגוף. הדוקטור לכירופרקטיקה מתקן תתי נקיעה בעמוד השידרה המפעילים לחץ על חוט השידרה מבפנים ועל העצבים היוצאים ממנו. לחצים והפרעות אלו, אם לא מוסרים, גורמים לאי תיפקוד בחלקי הגוף השונים וחוסר איזון במערכת הרצועות והשרירים התומכים בעמוד השידרה. תת נקיעה של עצם העצה גורם למתח ופיתול של שרירים ורצועות באזור האגן הגורמים למתח תוך ריחמי (INTRAUTERINE CONSTRAINT). השפעות אלה יכולות למנוע מן התינוק להתהפך לפני הלידה.


טכניקת וובסטר משתמשת באנליזה כירופרקטית ספציפית העוזרת ב:
איזון מבנה האגן
מקטינה את ההפרעה למערכת העיצבית
מאזנת את מתח השרירים והרצועות של האגן אשר בתמורה מקטינים את הלחץ התוך ריחמי
מאפשרת לתינוק להתמקם בתנוחה האידיאלית לפני הלידה
ד"ר לארי וובסטר גילה טכניקה זו כאמצאי בטוח ועדין לשקם את איזון האגן של האם ההרה. במיקרים רבים בהם תינוקות היו עם עכוז כלפי מטה (BREECH POSITION) דווח על הצלחה רבה בהפיכת התינוק למיקום נורמלי עם הראש כלפי מטה. טכניקה זו מומלצת לשימוש לאורך ההריון בכדי לשמור על איזון האגן ועצם העצה ומניעת מתח תוך ריחמי וכאבי גב אחרים המלווים פעמים רבות את האם ההרה.
הכיוון הכירופרקטי משפיע על כלל תיפקודי הגוף. חשוב לזכור שכל המערכת ההורמונלית נשלטת ע"י מערכת העצבים. כמו כן גם הפלסנטה המעבירה מזון לשם צמיחה והתפתחות העובר. אמהות הרות צריכות להיבדק באופן קבוע במשך ההריון לאפשר בריאות אופטימלית לאם ולתינוק ולידה מהירה קלה ובטוחה. 

טיפול כירפרקטי יכול לעזור לנשים בהריון הסובלות מ:
כאבי ראש
כאבי גב וצוואר
כאבי רגליים ואישיאס
בחילות
טחורים
עצירות
נפיחות
נימול בידיים או רגליים
קרפל טנל סינדרום (CTS)
תינוק שלא התהפך ונמצא בפוזיציית עכוז (BREECH POSITION)

ציוד ספציפי

במרכז שידרה אנו משתמשים בשולחן טיפולים מיוחד המאפשר לאם ההרה לשכב על ביטנה בנוחיות מירבית ללא לחץ על הבטן. השולחן בנוי ספציפית לאפשר לחלקיו לנוע ולפנות מקום לבטן התופחת. ניתן לטפל באם עד ללידה ללא שום בעיה בנוחות מירבית.
כמו כן אנו משתמשים בציוד ארטרו-קינטי שלו יתרונות רבים בטיפול בעמוד השידרה. טכנולוגיה זו היא עדינה במיוחד ומאפשרת טיפול קל ויעיל לאם.
 
 

15/1/2007
  
סגנון חיים
    סחרחורת
    פריצת דיסק
    כאבי גב תחתון
    כאב צוואר
    מיגרנה
    הריון
    מטופלים מספרים
    שאלות ותשובות
 
הרצליה - בן גוריון 48 ,      לקביעת תור 09-9543223
תחזוקת אתר : ekdesign.co.il