מבנה עמוד השידרה - ד"ר פיני נוימן, כירופרקט

עמוד השידרה מורכב מ 24 חוליות היושבות על מיבנה משולש הנקרא עצם העצה (SACRUM). עצם העצה מחובר לעצמות האגן במיפרק האגן (SACRO-ILIAC JOINT) ואלו יחדיו הם הבסיס המוצק לכל עמוד השידרה. החוליות מופרדות ע"י מבנה סחוסי גמיש העשוי ברובו מים ונקרא דיסק. הדיסקים מחברים את מרבית החוליות בעמוד השידרה יחדיו למעט ההפרדה בין הגולגולת לחוליית הצוואר הראשונה הנקראת אטלס ובין האטלס וחוליית הצוואר השניה הנקראת אקסיס או ציר עמוד השידרה.

במבט מהצד עמוד השידרה מורכב משלושה קימורים עיקריים:

קימור צווארי (CERVICAL) - כולל 7 חוליות מחוליות עמוד השידרה
קימור גבי (DORSAL) - כולל 12 חוליות מחוליות עמוד השידרה
קימור מותני (LUMBAR) - כולל 5 חוליות מחוליות עמוד השידרה

כל חוליה בעמוד השידרה בנויה ממספר חלקים. גוף החוליה הנושא את מרבית המשקל ואליו מחוברים הדיסקים המפרידים בין החוליות וגם השרירים. הגוף משמש גם כקיר הקידמי של התעלה השידרתית. שני חלקי הלמינה מחוברים לגוף ויוצרים את הקירות הצדדיים של התעלה השידרתית בה עוברים חוט השידרה ומיליוני העצבים. עצם הספיינוס
(SPINOUS PROCESS) הוא החלק האחורי אותו אנו מרגישים באמצע הגב מאחור. הספיינוס יוצר את הקיר האחורי של התעלה השידרתית. לכל חוליה יש בלטים בצד הניקראים זיזים רוחביים (TRANSVERS PROCESS) ואלו משמשים חיבורים לשרירים. לכל חוליה יש ארבעה משטחים חלקים (2 למעלה ו 2 למטה) המשמשים כמיפרקים עם החוליות הסמוכות (ARTICULAR FACETS). מיפרקים אלו מתחברים ומאפשרים יציבות וטווחי תנועה לחוליות עמוד השידרה.

חוסר ניידות, תקיעות, אי-יישור, בלט דיסק, פריצת דיסק הם כולם חלק ממצב המוגדר כתת נקיעה שידרתי. מצב זה משפיע על עצבים, חוליות, שרירים, רקמות ומערכות גוף. (קרא בהרחבה ב"תת נקיעה שידרתי")

אנו נולדים עם עמוד שידרה בצורת האות "C" האנגלית וקימורי עמוד השידרה מתפתחים בתגובה לפעילויות והמתחים שהתינוק מפעיל עם התפתחות הגוף. הקימור הראשון שנוצר הוא הצווארי וזאת בתגובה לתינוק שמרים את ראשו, יושב ומתחיל לזחול. עם הזחילה וההליכה על ארבע מתפתחים הקימורים הצווארי והמותני. הקימור המותני (גב תחתון) מתפתח עוד יותר כשהתינוק עומד ומתחיל ללכת בסביבות השנה לחייו. הקימור הגבי נמצא מההתחלה עם לידת התינוק. חשוב שקימורים אלה יתפתחו באופן טבעי בכדי שהתינוק יגדל עם עמוד שידרה בריא. ניסיון לעודד את התינוק לעמוד או ללכת בשלב מוקדם יכול לגרום לעומסים גדולים על עמוד שידרה לא מיוצב ולנזק.
שלושת קימורי עמוד השידרה מאפשרים לו לשאת משקל רב יותר מאשר אם עמוד השידרה היה ישר. הקימורים מאפשרים התנגדות רבה יותר ללחץ מאונך (מלמעלה למטה) ומאפשרים נשיאת משקל פי 10 על עמוד השידרה מאשר אם היה ללא קימורים.
את החוליות עמוד השידרה מפרידים דיסקים הניראים בצורת סופגניה ובנויים סיבי סחוס שזורים המחברים את החוליות יחדיו. במרכז הדיסק נמצא הגרעין שעשוי ברובו מיים. הדיסקים מספקים גמישות ושיכוך זעזועים למבנה עמוד השידרה. שחיקת דיסקים נוצרת בעיקר בגלל קיבעון וחוסר ניידות של החוליות. לדיסק אין אספקת דם ישירה ולכן החוליות המרכיבות את היחידות המוטוריות מזרימות נוזלים ותזונה לדיסק .
יחידה מוטורית אחת או יותר יכולות להיתקע גם אם אתם מבצעים פעילות גופנית. בין אותן חוליות יחל הדיסק תהליך של ניוון, שחיקה וריקבון עד לשלב התיבשות, בלט, בקע או פריצה בו יפעיל לחץ באופן ישיר על עצבים ויגרום להקרנת כאב.
 

לתיאום פגישת ייעוץ אצל ד"ר נוימן צור קשר

 

 
מבנה עמוד השידרה - ד"ר פיני נוימן, כירופרקט
    כירופרקטיקה, מדוע?
    כירופרקטיקה, מדע וטיפול
    כירופרקטיקה - פילוסופיה ואבני יסוד
    מבנה עמוד השידרה
    תת נקיעה שדרתי
    הגורמים לתת נקיעה שדרתי
    ניוון עמוד השידרה
    מה עושה הכירופרקט
    עמוד השידרה - קשר לאברי הגוף
    כמה זמן צריך הגוף להחלים ?
    רמות הטיפול בכירופרקטיקה
    ההטבות בטיפול הכירופרקטי
    15 סימני אזהרה
 
הרצליה - בן גוריון 48 ,      לקביעת תור 09-9543223
תחזוקת אתר : ekdesign.co.il