מה זה תת נקיעה שדרתי ? מאת ד"ר פיני נוימן , כירופרקט

ראשית ההסבר הפשוט.

במונחים הכי פשוטים, תת נקיעה שידרתי או תת נקיעה חולייתי הוא מצב בו חוליה אחת או יותר בעמוד השדרה זזות ומאבדות את מיקומן ויוצרות לחץ, או מרגיזות עצבים בעמוד השדרה. עצבי עמוד השדרה הם אלו היוצאים מבין כל אחד מחוליות עמוד השדרה שלך. לחץ, הרגזה או גירוי העצבים גורם להפרעה באותות החשמליים העוברים דרך עצבים אלו. במצבים מסוימים יכול להגרם לחץ לחוט השידרה עצמו העובר בתוך החוליות.

כיצד זה זה משפיע עליך?

מערכת העצבים שלך שולטת , מווסתת ומבקרת את כל פעילויות הגוף שלך. אם קיימת הפרעה לאותות אלו העוברים דרך העצבים, חלקים מהגוף שלך לא יקבלו את המסרים הנכונים ולא יהיו מסוגלים לתפקד ב100% מהיכולות הטבעיות שלהם. במילים אחרות, כמה חלקים, איברים או אזורים בגופך לא יעבדו כמו שצריך.
האחריות של הרופא לכירופרקטיקה היא לאתר תתי נקיעה שידרתיים ולהעלים או להקטין את השפעתם. זה נעשה דרך סידרה של כוונים כירופרקטיים שמטרתם לתקן את התת נקיעים החולייתיים בעמוד השדרה שלך. הכירופרקט הוא המומחה היחידי שעובר שנים של לימוד והתמחות בתיקון תת נקיעה שידרתי.


עכשיו, ההסבר המפורט.

תת נקיעה חולייתי
הוא שילוב של מספר שינויים המתבצעים באותו הזמן. שינויים אלה קורים שניהם בעמוד השדרה ובכל אזורי הגוף שלך. מסיבה זו כירופרקטורים מתיחסים לעיתים קרובות לתת נקיעה שידרתי בשם תת נקיעה מורכב
(VERTEBRAL SUBLUXATION COMPLEX) או בקיצור VSC .
במצב של תת נקיעה שידרתי, דברים שונים קורים בתוך הגוף שלך באופן סימולטאני. מרכיבים אלה הם חלק בלתי נפרד מתת נקיעה שידרתי. כירופרקטורים בדרך כלל מזהים חמש קטגוריות עיקריות במרכיבים אלו הקיימים בתת נקיעה שידרתי. אלה חמשת המרכיבים :

מרכיב העצם (OSSEUOS)
כשחוליות לא במקומן, לא נעות כמו שצריך, או עוברות שינויים פיסיים כמו התנוונות. מרכיב זה ידוע גם בשם פתולוגיה קינסיולוגית (KINESIOPATHOLOGY).

מרכיב העצב
הוא תקלה בתפקוד העצב. מחקרים מראים שאפילו מידה קטנה של לחץ על עצבי עמוד השדרה יכולים להיות בעלי השפעה עמוקה על תיפקוד העצבים. מרכיב זה ידוע מבחינה מדעית כפתולוגיה עיצבית
(NEUROPATHOLOGY).

מרכיב השריר
מעורב גם הוא. כיון שהשרירים עוזרים להחזיק את החוליות, וכיון שעצבים שולטים בשרירים עצמם, שרירים הם חלק אינטגראלי של כל תת נקיעה שידרתי. למעשה, שרירים גם משפיעים וגם מושפעים מתת נקיעה. מרכיב זה ידוע כפתולוגיה שרירית (MYOPATHOLOGY).

מרכיב הרקמות הרכות
קיים כאשר חוליות לא נעות ולא יושבות במקומן. חוסר ניידות גורם ללחץ על עצבים וגם לאיבוד גמישות, סיביות וניוון הרקמות הרכות מסביב. גידים, רצועות, אספקת דם, ורקמות אחרות עוברים שינויים. שינויים אלה יכולים לקרות באזור הנקיעה החולייתי או רחוק יותר בנקודה אליה מגיעים העצבים המושפעים. מרכיב זה גם ידוע כפתולוגיה במבנה התאים (HISTOPATHOLOGY).

המרכיב הפיזיולוגי
בא לידי ביטוי כשכל המרכיבים של תת הנקיעה השידרתי פועלים לרעת הגוף וגורמים שינויים כימיים. שינויים כימיים אלה יכולים להיות קטנים או מאסיביים, תלוי באזור הגוף המושפע על ידי תת הנקיעה. שינויים פיזיולוגים בגוף גורמים לירידה בתפקודי הגוף ובהמשך לחולי, ירידה בבריאות, נסיגה באיכות החיים ואף מוות. מרכיב זה ידוע כפתולוגיה פיזיולוגית בגוף (PATHOPHISIOLOGY).

תת נקיעה שידרתי - הגדרה והסבר מפורט של חמשת המרכיבים

תת נקיעה (פריקה) שדרתי(Vertebral Subluxation Complex)

תת נקיעה שדרתי הנה בעיה מאד שכיחה שברב הפעמים אבחונה מתפספס. מאות מחקרים נעשו בתחום של חמשת המרכיבים בתת נקיעה שדרתי. מרכיבים אלה יכולים לפגוע בכל אדם, אם ילד או מבוגר. תת נקיעה שדרתי היא בעיה רצינית המפריעה לזרימת מסרים ואנרגיה תקינה מהמוח דרך חוט השדרה והעצבים לכל איברי הגוף ובחזרה. מסרים אלה הם הכוח המניע והנחוץ לתפקוד תקין ואופטימלי של הגוף. במצב של תת נקיעה שדרתי האינטליגנציה הפנימית שמניעה את כל מערכות הגוף לא באה לידי ביטוי במלואה ולכן נוצר מצב של אי תפקוד ושבירה במערכות הגוף השונות. מצב זה מביא להידרדרות מתמשכת במערכות הגוף (פעמים אין ספור ללא סימפטומים וכאבים) ובהמשך לירידה בבריאות וחולי. חובה לציין שברב המיקרים תהליך ההידרדרות בבריאות עמוד השידרה אורך שנים. סימפטומים רבים הקשורים בתהליך ניווני זה יכולים לצוץ ולהעלם בעוד מצב עמוד השידרה והלחץ על העצבים מחמיר.


חמשת המרכיבים הם:

Spinal Kinesiopathology

פתולוגיה במערכות המכניות של עמוד השדרה הכוללים אי יישור ותנועה לקויה. אלה כוללים:

א. תת ניידות- מוגבלות בלתי תקינה בתנועת מפרקים, הגורמת אי נוחות, כאב אפשרי והגבלת ביצועים
ב. יותר מדי ניידות - יותר מידי ניידות בתנועת מפרק, הגורמת חוסר יציבות וסכנת פציעה.
ג. תגובת פיצוי - תת ניידות בטווח הארוך גורמת למפרק מעל ולפעמים לזה מלמטה להגיע למצב של יותר מידי ניידות.
ד. איבוד חופש תנועה מפרקי (LOSS OF JOINT PLAY) - איבוד חופש תנועה במסלול אנכי במפרק.
ה. איבוד תנועה בציר מרכזי - המפרק סובל ממוגבלות תנועה במסלול סיבובי.
ו. אי יישור דינמי (POSITIONAL DYSKINESIA) - חוסר יישור במפרק בכל טווחי התנועה שלו.

זכור: לוקח לדיסק מספר רב של פגיעות חוזרות לפני הפריצה. בנוסף לוקח שנים רבות של תפקוד עצבי לא תקין לפני ששינויים אורגניים נראים לעין בהליכים דיאגנוסים שגרתיים.

Neuropathology - Neuropathophysiology

התפתחות פתולוגית במערכת העצבים. מצב זה הנו מרכיב ראשי בתסמונת תת נקיעה שדרתי. שלשה חלקים עיקריים מזוהים בתסמונת חמורה זו:

א. פגיעה דוחסת ( (compressive lesion: מצב בו העצב נדחס, נמתח או נצבט (pinched nerve). הספרות המדעית מציינת שמפגיעות עצביות הנגרמות ע"י שינויים פתולוגיים במערכות המכניות של עמוד השדרה, 10%-15% מסתיימות בפגיעה דוחסת של העצב.
ב. פגיעות מתקדמות (facilitative lesions): גירוי נאורולוגי - מצב בו קיימים גירוי והפרעה עצביים מתמשכים. אותות עצביים מועברים באופן לא תקין ויכולים לגרום לירידה באספקת דם, חמצן, ותזונה לאיברים פנימיים וחיצוניים בגוף. אספקה עצבית לא תקינה לאיברים בגוף גורמת כאב, הגברה בהיווצרות רדיקלים חופשיים הקשורים למחלות לב, סרטן והזדקנות מואצת. מתח במערכת העצבים גורם לשחרור לא תקין של הורמונים ושינויים כימיים רעים בגוף.
ג. פתולוגיה נאורולוגית במפרקים - הסחוס והרצועות במפרקים נמצאים במתח עצום במצב של תת נקיעה שדרתי. המצב מחמיר עוד הרבה במצבים כרוניים ללא תיקון תת הנקיעה. בכל מפרק קיימים עצבים תחושתיים שתפקידם להעביר מידע של מיקום, לחץ, טמפרטורה, איזון וכאב. במצב בלתי תקין (תת נקיעה) קיימות במפרק תגובות רפלקסיות הגורמות ליציבה, הליכה וריצה לא תקינים. נוצרת תגובת שרשרת רפלקסית הממשיכה להחליש את עמוד השדרה ובריאותו של האדם ודרך תגובה עצבית זו קיימת השפעה שלילית על מערכות גוף אחרות (כלי דם, הורמונים, נשימה, חילוף חומרים וכיו"ב). כמו כן, חוסר איזון זה יוצר תגובת שרשרת המשפיעה לשלילה וגורמת לנזקים מתמשכים בכל מערכת השלד ואף יותר במפרקים הנושאים את משקל הגוף.

זכור: מערכת שלד בלתי תקינה גורמת לחוסר איזון והידרדרות בתפקוד קבוצות השרירים. תהליך זה מסתיים בפציעות שאפשר היה למנוע.

Myopathology

פתולוגיה במערכת השרירים. פתולוגיה במערכת השרירים הקשורה לתת נקיעה שדרתי זהה לפתולוגיות שרירים אחרות הנגרמות מנזקים עצביים מסיבות שונות מזו של תפקוד מכני לקוי בעמוד השדרה. שינויים עצביים, ליקוי באספקת דם ושינויים ניווניים במפרקים גורמים לשינויים פתולוגיים בשרירים.

א. כתוצאה מפגיעה דוחסת: ירידה בפעולה עצבית, מתח שרירי נמוך, ניוון, פיברוסיס (השריר נעשה סיבי, נוקשה ומנוון - התהליך מתחיל 7 ימים אחרי הפציעה ואם לא מטופל נעשה בלתי הפיך אחרי מספר שבועות).
ב. כתוצאה מפגיעות מתקדמות: פעילות עצבית מואצת, מתח שרירי גבוה, התכווצויות שרירים, פיברוסיס (ראה למעלה).
ג. כתוצאה מפתולוגיה נאורולוגית במפרקים: תגובות הסתגלות מוטעות (תוצאה של רפלקסים לא תקינים), התכווצויות וחולשה בשרירים, פיברוסיס (סיביות והתקשות השריר).

זכור: פתולוגיה בשרירים שאינה מתוקנת מיידית גורמת לאי איזון, התכווצויות שרירים או ירידת הטון בשריר וניוון. המבנה הביו מכני של עמוד השדרה רוכש תבנית לא תקינה של כיוון שרירי ההופכת בטווח הארוך לחלק בלתי נפרד של נזקים אורטופדיים ונאורולוגיים מאי תיקון של תת נקיעה (שרירים מתקצרים ו/או מתארכים).

Histopathology

תהליך הנפיחות ברקמות. תהליך זה מפעיל לחץ על המפרק ורקמות רכות מסביב. נפיחות גורמת לנזק ברקמות הרכות. אזורים מסוימים נעשים עדינים וכואבים למגע. קיימת הצטברות של חומצת חלב, היסטמין וכימיקלים אחרים. היווצרות נקודות נוקשות ((trigger points ואזורים חמים כתוצאה מעליית טמפרטורה. שחיקה ומאמץ בלתי רגילים גורמים לשינויים ניווניים במפרק וברקמות ליד (arthritic changes).

זכור: אם מצב זה לא מתוקן התהליך הניווני מוליד הצטברות משקעים של מלח סידן. תהליך זה גורם לשינויים בלתי הפיכים במבנה מערכת השלד והשרירים ותפקוד תמידי לקוי במערכת הביו מכנית של עמוד השדרה. כיוון ששינויים ניווניים מתחילים מספר ימים אחרי הפציעה, תיקון כירופרקטי חייב להתבצע תוך שבוע מהפציעה.

Pathophysiology נזקים בריאותיים

א. עמוד השדרה ומפרקים: שינוי ניווני של עמוד השדרה והרקמות הסמוכות הוא תוצאה בלתי נמנעת של אי תיקון טראומה ותת נקיעה שדרתי. בטווח ארוך יותר קיימים שינויי מבנה ותפקוד בלתי הפיכים במפרקים, סחוס, רצועות ושרירים.
ב. שאר הגוף: השפעות מתמשכות ותפקוד לקוי בתקשורת מערכת העצבים גורמים כאבים, האצת הזדקנות, יכולת מוחלשת להגיב למתחים פיזיים ואמוציונלים. התנגדות חיסונית חלשה של הגוף לחולי ואי יכולת החלמה מהירה.

כירופרקטורים כבר יודעים על הסכנות של תת נקיעים למעלה ממאה וחמש שנים. היום, יותר ויותר עדויות מדעיות מראות את הסכנות של תת נקיעים חוליתיים והתועלת הבריאותית הנובעת מתיקונם. להיות באמת בריא, זה חיוני שמערכת העצבים שלך מתפקדת ללא הפרעיות עיצביות הנגרמות מתת נקיעה שידרתי. מטרתנו היא לתת לגוף שלך להחזיר את עצמו לרמה הכי גבוהה של בריאות אפשרית על ידי תיקון והסרת תת הנקיעה החולייתי. הכירופרקטורים הם מומחי הבריאות והמיקצוענים היחידים המיומנים בגילוי, כיוון, ותיקון של תת נקיעה שידרתי.

 

מה זה תת נקיעה שדרתי ? מאת ד"ר פיני נוימן , כירופרקט
    כירופרקטיקה, מדוע?
    כירופרקטיקה, מדע וטיפול
    כירופרקטיקה - פילוסופיה ואבני יסוד
    מבנה עמוד השידרה
    תת נקיעה שדרתי
    הגורמים לתת נקיעה שדרתי
    ניוון עמוד השידרה
    מה עושה הכירופרקט
    עמוד השידרה - קשר לאברי הגוף
    כמה זמן צריך הגוף להחלים ?
    רמות הטיפול בכירופרקטיקה
    ההטבות בטיפול הכירופרקטי
    15 סימני אזהרה
 
הרצליה - בן גוריון 48 ,      לקביעת תור 09-9543223
תחזוקת אתר : ekdesign.co.il