ניוון עמוד השדרה מאת ד"ר פיני נוימן, כירופרקט
 

Subluxation Degeneration

Understanding the ongoing process of subluxation, and the effect time plays on the subluxated spine.


 תת נקיעה שידרתי    Subluxation 

תת נקיעה שידרתי הינו קומפלקס מורכב של שינויים בתיפקוד, מיבנה ושינויים פתולוגיים במיפרקי עמוד השידרה הגורמים ללחץ עיצבי ולפשרה בשלמות המסרים הנוירולוגים. ליקוי זה משפיע על תיפקוד איברי הגוף, רקמות ומערכות הגוף וגורם לשבירה והדרדרות הדרגתית בבריאות הגוף. תהליך זה גורם לפגיעה, חוסר איזון וחולי של הגוף. כשתת נקיעה מתרחשת היא גורמת להפרעות בהולכה עיצבית לאיזורים בגוף אליהם מתחברים עצבים אלו. תת נקיעה גורם לשינויים במבנה עמוד השידרה וכמו כן לשינויים ברקמות העיצביות. שינויים אלה מחמירים בהדרגה כשהזמן לבדו עובד לרעת עמוד השידרה. השינויים במבנה עמוד השידרה לובשים צורה של ניוון ושחיקה מתמשכים הניקראים "ניוון תת נקיעה שידרתי". על-ידי הבנה של סוג ומידת השינויים ניתן להעריך כמה זמן קיימת תת נקיעה בעמוד השידרה. מידע זה שמיש בהערכת הזמן והמאמץ שיש להשקיע בטיפול.


    קימור נורמלי   Near Normal

זהו צילום צידי של עמוד שידרה צווארי. הפציינט מביט לצד ימין כמו בכל שאר התמונות בעמוד זה. אתם מביטים על צד ימין של הצוואר. קימור צווארי זה הוא בצורת קשת וקרוב לקימור נורמלי ותקין. השווה צילום זה עם הבאים אחריו בעמוד זה. שים לב לקשת הצווארית הנורמלית המופנית קדימה. קימור זה עוזר בספיגת זעזועים. שים לב למירווחי הדיסקים העבים והשווים שבין החוליות מהחוליה השניה של הצוואר עד החוליה השביעית. מרווחים אלו הם תקינים. שים לב למיבנה הריבועי, עם גבולות ברורים וחדים של גופי החוליות מקדימה. מצב זה הוא תקין ונורמלי. חוליות נורמליות בשאר עמוד השידרה מציגות מאפיינים דומים לאלו של הצוואר. במידה ונגרם תת נקיעה שידרתי ומושאר ללא תיקון, מתפתחים שינויים חמורים בצוואר הגורמים לנזק במיבנה ותיפקוד חוליות עמוד השידרה יחד עם נזק לעצבים ומגוון בעיות הניגרמות מאספקה לקויה של מסרים עיצביים.Phase One Subluxation Degeneration
שלב א - ניוון תת נקיעה שידרתי

שלב ראשון בתהליך ניווני זה ניראה ב20 שנים ראשונות בחיי הפציינט. שלב זה מאופייו ע"י שינוי או איבוד של הקימור הצווארי התקין. בצילום זה ניתן לראות שהקימור הלורדוזי הנורמלי אבד ואיננו. עמוד השידרה הצווארי פיתח קימור הפוך (קיפותי) שאינו תקין. מרווחי הדיסקים מתחילים להראות שינויים בלתי תקינים במבנה שלהם. נקודה חשובה היא שגופי החוליות (החלקים המרובעים מלפנים) עדיין מציגות גבולות ברורים ונקיים ללא שחיקה. תנועה בין מיפרקית בוודאי מוגבלת ולמרות זאת תנועה כללית עדיין לא מושפעת לרעה. בשלב ראשון של ניוון תת נקיעה שידרתי כיוון כירופרקטי ספציפי ובניה מחדש של תיפקודי החוליות הצוואריות אורכת בין 6 חודשים לשנה וחצי. יותר מ 80% מהאנשים הנימצאים בשלב א' של הניוון השידרתי לא חשים עדיין כל כאב. אם מצב זה לא מתוקן, הוא ממשיך להדרדר ומגיע בהדרגה לשלב הבא.שלב ב -  ניוון תת נקיעה שידרתי

Phase Two Subluxation Degeneration 

שלב ב' של תהליך ניווני בחוליות ובדיסקים ניראה כתוצר של תת נקיעה שידרתי הקיים בין 20 ל 40 שנים. לשלב זה יש כמה מן המאפיינים של השלב הקודם כולל איבוד הקימור והמיקום הנורמלי של חוליות הצוואר, וכמו כן שינויים לרעה בתנועת המיפרקים. חשוב לציין שפעמים רבות עמוד שידרה בשלב ב. מציג ירידה בטווחי התנועה באזורי הניוון והשחיקה. צילומי רנטגן בשלב זה מתחילים להראות שינויי הסתיידות באזורים שונים של עמוד השידרה. שינויים אלו ניקראים בשמות שונים כגון: "ארטריטיס", אוסטיאופיטים או דורבן. מירווחי הדיסקים בין החוליות המעורבות נעשים צרים יותר ויותר עם חלוף הזמן. למרות שרוב האנשים בשלף זה עדיין לא חווים סימפטומים חריפים הם מתחילים לחוש בנוקשות וכאבים. טיפול כירופרקטי שיקומי לאנשים הנימצאים בשלב ב' של ניוון תת נקיעה שידרתי יכול להמשך בין שנה וחצי לשנתיים וחצי. במידה ותהליך ניווני זה לא מתוקן הוא מדרדר בהדרגה לשלב הבא.

 

 


שלב ג – ניוון תת נקיעה שידרתי

Phase Three  Subluxation Degeneration 

שלב ג' בתהליך ניווני זה נגרם עקב תת נקיעה שידרתי שהוזנח בין 40 ל 65 שנים. לשלב זה יש את כל המאפיינים של השלב הקודם רק עם החמרה בסימפטומים. הקימורים אינם תקינים, מירווחי הדיסקים נישחקו והשינויים הניווניים בולטים. שינויי הסתיידות ואסטיאופיטים בולטים לעיין. בד"כ אנשים בשלב ג' סובלים מירידה משמעותית בטווחי התנועה ואף חווים סימפטומים שונים באופן חמור יותר. בשלב זה החוליות עצמן מראות שינויים ועיוותים במיבנה שלהן. המיבנה הריבועי החלק של החוליה אינו קיים יותר ומופיעים חודים דמויי דורבן עקב הסתיידות הרקמות מסביב. במיקרים רבים יכול להיווצר לחץ ישיר על עצבים הגורם לפגיעה מוטורית וכאבים. תהליך כירופרקטי שיקומי לאנשים בשלב ניווני מתקדם זה אורך בד"כ בין שנתיים וחצי לשלוש וחצי שנים. בשלב זה השינויים הניווניים יעצרו אך שינויי המיבנה וההיסתיידות לא יעלמו. במיקרים רבים הגוף מסתגל לתהליכי ההסתיידות, והשינויים החיוביים ניתנים למדידה מבחינה תיפקודית בלבד. כמו בשאר המיקרים אם תת הנקיעה השידרתי לא מתוקן התהליך הניווני מדרדר וממשיך לשלב הבא. 

 

שלב ד --  ניוון תת נקיעה שידרתי

Phase Four Subluxation Degeneration 

שלב ד' בניוון תת נקיעה שידרתי נראה במצבים בהם בעיות עמוד השידרה לא תוקנו וגרמו לעיוותים ושינויים במבנה העצם, המיפרקים, הדיסקים ושאר הרקמות מסביב למעלה משישים שנים. שלב ד' הוא מצב עגום אשר ישפיע לרעה על אורך החיים ואיכות חייו של האדם. הכמות המסיבית של נזק נוירולוגי שנגרמה כל השנים מתת נקיעה שידרתי והחמירה עם השנים, תבעה מחיר בריאותי כבד וגרמה להרעה במצבו הבריאותי של הפציינט. צילומי רנטגן בשלב זה מראים שינויים חמורים במבנה השלד. החוליות מדגימות שינויים ניווניים ותהליכי הסתיידות מתקדמים. מרווחי הדיסקים מיטשטשים ומראים שחיקה מוחלטת והחוליות נראות כמחוברות אחת לשניה. בתרחיש זה תהיה לפציינט מיגבלת תנועה חמורה וקרוב לוודאי שתהיינה גם בעיות בריאותיות אחרות. שיקום של מבנה עמוד השידרה עלול לא להיות אפשרי בשלב זה והטיפול צריך להתמקד בעצירת התהליך הניווני של תת הנקיעה השידרתי עם דגש על הקלה בסימפטומים ושיפור איכות החיים במידת האפשר. פציינטים בשלב ניווני זה סובלים באופן רציני מפגיעה ושחיקת מבנה החוליות ועמוד השידרה ומתיפקוד נוירולוגי לקוי, אך קיימת תמיד תקווה לשיפור. הרבה פציינטים בשלב ד' מדווחים על שיפור ניכר במצבם עם הקלה ניכרת בסימפטומים, שיפור טווחי התנועה ושיפור איכות החיים. כירופרקטיקה משנה חיים ועוזרת במקום שאף מקצוע רפואי אחר לא מסוגל לעזור.


 

 


יש לשים לב שהנ"ל הם קווים מנחים שכיחים ולא כללים נוקשים. כל אדם הוא שונה ודינמי באופן ייחודי. אנשים מתנוונים בקצב שונה ונרפאים בקצב שונה אחד מן השני. ככל שעובר יותר זמן שאת/ה נושא/ת תת נקיעה בעמוד השדרה שלך דרכך להחלמה ושיפור תהיה קשה וארוכה יותר. מסיבה זו אנו תמיד מדגישים את החשיבות של טיפול מוקדם לעצירת ומניעת התקדמות התהליך הניווני של תת הנקיעה. כמובן, אם את/ה לא נמצא/ת בטיפול כירופרקטי כעת, הזמן הכי טוב להתחיל הוא עכשיו!

 

 

ניוון עמוד השדרה מאת ד"ר פיני נוימן, כירופרקט
    כירופרקטיקה, מדוע?
    כירופרקטיקה, מדע וטיפול
    כירופרקטיקה - פילוסופיה ואבני יסוד
    מבנה עמוד השידרה
    תת נקיעה שדרתי
    הגורמים לתת נקיעה שדרתי
    ניוון עמוד השידרה
    מה עושה הכירופרקט
    עמוד השידרה - קשר לאברי הגוף
    כמה זמן צריך הגוף להחלים ?
    רמות הטיפול בכירופרקטיקה
    ההטבות בטיפול הכירופרקטי
    15 סימני אזהרה
 
הרצליה - בן גוריון 48 ,      לקביעת תור 09-9543223
תחזוקת אתר : ekdesign.co.il